Peri ry:n syntysanat lausuttiin syksyllä 1987, jolloin joukko turkulaisia kuvaajia perusti Peri 8 -valokuvagallerian Rauhankadulle. Valokuvakeskus Peri juhlii kolmekymmenvuotista taivaltaan vuonna 2017. Juhlavuoden kunniaksi keskus tuottaa yhdistyksen juhajulkaisun sekä juhlanäyttelyn ja järjestää arvokkaan 30-vuotisjuhlatilaisuuden.

Syksyllä 2017 järjestettävä Perin 30-vuotisnäyttely toteutetaan moniosaisena, yhdistyksen varhaisvaiheen jäsenten töitä sekä nykypäivän varsinaissuomalaista nykyvalokuvataidetta esittäen. Erilaisten tilojen kautta Perin juhlanäyttely levittäytyy näkyvästi ympäri Turun keskustaa.

Valokuvakeskus Peri juhlistaa sekä yhdistyksen 30-vuotista taivalta että suomalaisen valokuvan 175-vuotispäivää iltajuhlatilaisuudella perjantaina 3.11.2017. Samana päivänä julkistetaan myös yhdistyksen 30-vuotisjuhlakirja, joka valottaa Perin näyttelyjä, tapahtumia ja tuntoja vuosien varrelta. Laaja, uudenlainen katsaus yhdistyksen värikkääseen historiaan sisältää poimintoja ja kuvia arkistosta sekä haastatteluihin pohjautuvia juttuja.